Estetik ve Estetik Cerrahi Nedir?

Estetik kelimesi kökenlerini Eski Yunanca’da “Aisthesis” sözcüğünden alan ve günümüzde kadar farklı biçimlerde evrilerek ilerleyen; sanatta, güzellikte, modada, tıpta vb. birçok farklı alanda kullanılan bir kelimedir. Geçmişten günümüze kadar sorulan en büyük sorulardan bir tanesinin de esin kaynağı olan kelime, sıklıkla “estetik nedir?” sorusuyla karşımıza çıkmaktadır. Bu sorunun kökeninde yer alan estetik kelimesi, günümüz toplumlarında anlamı geçmiş toplumlara göre değişmiş olsa da esasında güzelliğin oluşturulması ve değerlendirilmesi ile ilgilenir.

Estetik kelimesi geçmişte olduğu gibi kendini yalnızca bir felsefi soru olarak sürdürmeye devam etmemiş, insanların gündelik hayatında neredeyse her alanda kendini ortaya koymuş bir duygu ve beğeni yargılama aracı haline gelmiştir. İşte tam da bu noktada estetik artık bir yerde öznellikten kopmuş ve mutlak güzellik aracılığıyla “güzellik nedir?”, “güzellik nesnel midir?” ve hatta günümüzün en büyük yanılsamalarından biri olan “her güzel olan iyi midir?” gibi sorunsallarda kendini var etmiştir. İşte tam da bu noktada estetik güzelliği, tıbbi anlamda yargılamak ve tıbbi alanda ondan yararlanmak da mümkün hale gelmiştir.

Tıpta Estetik ve Plastik Cerrahi

Modern tıbbın ilerlemesi ile artık estetik ve tip arasında da bir ilişki kurmak ve bu ilişki neticesinde bir nesnel eylem yaratmak mümkün hale gelmiştir. Estetik kendini tıbbi anlamda plastik cerrahi ile var etmiştir ve sahip olduğu anlamı derinleştirerek, birçok farklı soruya yön vermiştir. Bu yazının amacı elbette felsefi bir tartışma olmadığı için yazının ilerleyen kısımları plastik cerrahi hakkında bilgilendirmeler şeklinde ilerleyecektir.

Estetik cerrahi nedir?

Estetik cerrahi, insanın bedeninin görünen kısımlarında yani dış görünüşündeki varsa problemleri gidererek daha mutlu bir hayat sürmesine yardımcı olan cerrahi operasyondur. Estetik cerrahi her zaman sağlık sorunları ile veya dış görünüş nedeniyle gerçekleştirilmek zorunda değildir. Bireyin talebi doğrultusunda estetik cerrahi işlemi de yapılabilmektedir.

Estetik cerrahi tipleri nelerdir?

Estetik cerrahi işlemleri kendi arasında farklılaşmaktadır. Bu nedenle her estetik cerrahi aynı şekilde ele alınmaz ve aynı şekilde sonuç göstermez. Birtakım estetik cerrahi operasyonları ise şu şekildedir:

 • Rinoplasti – Estetik burun cerrahisi
 • Meme estetik cerrahisi
 • Liposuction – Yağ Alma ameliyatı
 • Karın germe
 • Blefaroplasti – Göz Kapaklarının estetik cerrahisi
 • Kaş kaldırma ameliyatı
 • Yüz gerdirme
 • Yüz ve dudak estetik cerrahisi
 • Kulak estetik cerrahisi
 • Çene – Elmacık kemiği estetik cerrahisi
 • Bacak estetik cerrahisi
 • Genital bölge estetik cerrahisi

Görebileceğiniz gibi listede yer alan birçok farklı alt alan ile estetik cerrahisi farklılık göstermektedir. Bu estetik cerrahilerin büyük kısmı her ne kadar sağlık ve estetik ilişkisi göz önüne alınarak gerçekleştirilse de artık birçok durumda yalnızca bireyin taleplerine doğrultusunda da gerçekleştirilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir