Plastik ve Rekonstrüktif (Estetik) Cerrahi Neleri Kapsar?

Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi (Yeniden Yapım ve Onarım Cerrahisi) veya bilinen adıyla estetik cerrahi nedir ve neleri kapsar sorusunu kısa bir tanımla tanımlamak gerekirse; vücutta bulunan, kalıtsal veya sonradan edinilmiş anomailerin, şekil ve fonksiyon bozukluklarının giderilmesine yardımcı olan tıbbi bir alandır. Estetik cerrahi aynı zamanda vücut görüntüsünün de düzeltilmesine yardımcı olan bir alandır.

Tam adıyla Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi (Yeniden Yapım ve Onarım Cerrahisi) adını taşıyan alan, adını Yunanca “plasticos” kelimesinden alır. Asıl anlamı Yunanca “şekillendirmek”, “bir kalıba uydurmak” anlamına gelen plasticos, Latince “rekonstrüktif” kelimesi ile birlikte anılmaktadır. Bu kelime ise “yeniden yapmak” anlamı taşır.

Estetik cerrahi en genel anlamda insan bedeninin yüzeyinde yer alan her türlü cerrahi problemle ilgilenmektedir. Özellikle vücutta yer alan şekil ve fonksiyonları olumsuz etkileyen anomalileri gidermek için çalışan alanı temsil etmektedir.

Estetik cerrahi neleri kapsar?

Estetik cerrahi esasında insan vücudunda oluşan her türlü anomalileri gidermek için büyük çaba gösteren bir daldır. Bu nedenle net olarak belirli alanlarla tanımlanamamaktadır. Bunun yerine estetik cerrahinin en çok kullanıldığı ve en çok tercih edildiği alanlar mevcuttur. İnsanın vücudunda yer alan kalıtsal, doğuma bağlı, sonradan ortaya çıkan sorunlar, belirli bir olay sonrası oluşan sorunlar dahil olmak üzere birçok farklı sorunu çözmek için büyük çaba gösterirler.

Estetik cerrahinin en çok tercih edildiği alanlar

 • Rinoplasti – Estetik burun cerrahisi
 • Meme estetik cerrahisi
 • Liposuction – Yağ Alma ameliyatı
 • Karın germe
 • Blefaroplasti – Göz Kapaklarının estetik cerrahisi
 • Kaş kaldırma ameliyatı
 • Yüz gerdirme
 • Yüz ve dudak estetik cerrahisi
 • Kulak estetik cerrahisi
 • Çene – Elmacık kemiği estetik cerrahisi
 • Bacak estetik cerrahisi
 • Genital bölge estetik cerrahisi

Estetik cerrahi işlemleri zor mudur? Estetik cerrahi yaptırmak zor mudur?

Handsome man is looking into the mirror.

Estetik cerrahi uzmanının ilk tercih edeceği kural, insanın bedenindeki zararlıları en kolay ve en fonksiyonel şekilde çözmektir. Bu nedenle farklı tedavi ve farklı operasyonlarda, aynı yöntemler izlenememektedir. Örneğin bir hastanın vücudundaki yaralar, çeşitli ilaç tedavileri ile giderilebilecek türden sorunlarsa ilk tercih edilecek yöntem ilaç tedavileri olacaktır. Bunun nedeni ise cerrahi operasyonların hiçbir zaman kolay olmaması ve insan vücuduna direkt olarak müdahale edilmesidir.

Fakat estetik cerrahi alanında uygulanan işlemler büyük oranda estetik ve fonksiyon kaygılar da güttüğü için ameliyatlar tercih edilmektir. Ameliyatlarda da farklı teknikler uygulandığı için yine net bir şeylerden söz etmek mümkün değildir. Örneğin burun estetiğinde uygulanan yeni nesil teknikler ile daha hızlı iyileşme zamanı ve daha az ağrılı bir ameliyat sonrası süreç hedeflenmektedir.

Ayrıca plastik cerrahi alanında birtakım basit operasyonlar da uygulanmaktadır. Örneğin ciltteki lekeler, kırışıkların giderilmesi akne ve yara tedavisi gibi sorunlara da uygulanan cerrahi operasyonlar insanların çok büyük kısmı kısmı için tamamen zararsız operasyonlardır. Bu tür operasyonlarda sorunlu bölgeye basit dolgu maddeleri veya yağ enjekte edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir