Burun Estetiği (Rinoplasti) Nedir ve İpuçları

Rinoplasti ya da bilinen adıyla burun estetiği ameliyatı, burnun şeklini değiştirmek amacıyla yapılan estetik cerrahi operasyonlarına verilen isimdir.

Burun estetiği ameliyatının yapılmasının birkaç farklı nedeni vardır. Bunlar arasında burunda yaşanan yaralanmalar sonrası oluşan deformitelerin onarmak oldukça popülerdir. Benzeri bir deformite ise doğum kusuru olarak oluşan durumlar sonrasında yapılmaktadır. Rinoplasti ameliyatında amaç burnun şekilsel yapısını değiştirmek olduğu gibi burnun nefes alma işlevini kolaylaştırmak da ana hedefler arasındadır. Bu nedenle estetik burun ameliyatı tercih eden bireylerde bu yöntem genelde tercih edilmektedir. Burunda oluşan şekilsel bozukluklar çoğu durumda işlevsel problemler de yaratmaktadır.

Burun Estetiği Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Rinoplasti operasyonları genelde burun kemiğine, kıkırdak dokusuna ve deri tabakasına yapılan işlemlerden oluşmaktadır. Rinoplasti yapılırken genelde bu yapılardan birden fazlasına müdahele edilebilmektedir. Rinoplasti operasyonlarının görece daha karmaşık bir cerrahi operasyon olması nedeniyle bireyin yüz yapısı oldukça önemlidir. Bireyin yüz yapısı dijital ortama aktarılarak ameliyat öncesinde yapılacak işlemler ve operasyon sonrası beklenen görünüş hastalara sunulmaktadır.

Burun estetiği ameliyat büyük oranda genel anestezi ile gerçekleştirilmektedir ve görece büyük ve zorlu operasyonları da kapsamaktadır. Her ameliyatta bulunan komplikasyon riskleri bu tür ameliyatlarda da vardır.

Genel ameliyat riskleri dışında, rinoplasti ameliyatlarının komplike durumundan dolayı birtakım riskler de oluşabilmektedir. Bu risklerin büyük kısmı gerçekleştirilecek revizyon ameliyatından sonra önlenebilmektedir. Oluşabilecek komplikasyonlardan bazıları nefes almada zorluk, burunda ve çevresinde oluşabilecek uyuşma durumu, şekilsel olarak eşit olmayan burunlar da ortaya çıkabilmektedir.

Bahsedilen bu riskler, hastaya operasyon öncesinde operasyonu yapacak doktor tarafından anlatılmaktadır. Oluşabilecek bu komplikasyonlar, her ameliyatta oluşabilecek olası riskleri kapsamaktadır.

Burun Estetiği Fiyatları

Burun estetiği fiyatları operasyonu yapacak doktora bağlı olarak değişebilmektedir. Fiyatlar doktor tarafından belirlendiği için deneyimli doktorlarda maliyet artabilmektedir. Aynı zamanda operasyonun yapılacağı hastaneye, ameliyatta kullanılan malzemelere de bağlıdır. Operasyon öncesi kesinlikle bir çok yeri araştırmanız ve geçmiş hasta yorumlarını incelemenizi öneriyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir