Memelerin Yeniden Yapımı Operasyonu

Memelerin yeniden yapımı ya da tıbbi adıyla meme rekonstrüksiyonu, meme kanseri nedeniyle memeleri alınan kadınların memelerini yeniden kazandırılması için gerçekleştirilen ameliyatlardır. Meme kanserinin kadınlarda en sık görülen kanserlerden birisi olması, meme rekonstrüksiyonu ameliyatlarının önemini arttırmaktadır. Dünyadaki her 9 kadından birisinde meme kanseri görülebilmektedir. Meme kanserinin ölümcül riskinin yanında meme dokusuna yaydığı tümör sonrası memeleri kaybetmek de maalesef mümkündür. Kanser tedavi edilirken, memenin tümörü yaymaması için memelerin alınması fiziksel hasarın yanında kadınlar için çok büyük psikolojik hasarlar da verebilmektedir.

Meme operasyonları ile memenin hem fonksiyonel hem estetik özellikleri yeniden kazandırılmaya çalışılmaktadır. Eğer meme kanseri riski taşıyan veya ameliyatı olan bir kadın hasta, memelerin yeniden yapımını istiyorsa bu konuda iki farklı yöntem uygulanmaktadır. Eğer kanser erken evre ise meme yapımı için uzun bir süre beklenmek zorunluluk değildir. Bu tür durumlarda hızlıca operasyon gerçekleştirilebilir. Eğer kanser ileri seviyeyse, operasyon tedavi bittikten sonra gerçekleştirilmelidir.

Meme yapımında ise temelde iki farklı teknikle gerçekleştirilmektedir. İlk teknikte silikon protezler ve/veya doku genişleticiler ile yeniden bir meme yapılır. Diğer yöntem de ise hastanın kendi dokusu ile memeler yeniden yapılır. Uzman estetik operatör hastanın durumuna göre en uygun tekniği belirleyecektir.

Memelerin yeniden yapımı tek seferde gerçekleştirilen bir operasyon değildir. Bu tür yeniden yapım ameliyatlarında meme ortalama iki ila üç operasyon sonrasında istenilen şekle kavuşturulmaktadır. İlk ameliyatta memenin kitle olarak yeniden oluşturulması sağlanır. İkinci ameliyatta memenin şekli ve büyüklüğü dengelenir ve yeniden şekillendirilir. Eğer gerekirse ki genelde gerekir meme başı yeniden yapılmaktadır. Ameliyatlar sırayla çok daha kolay bir hal almaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir