Saç Ektirme

Saç ektirme operasyonu günümüzde özellikle erkek hastalar tarafından en çok tercih edilen estetik operasyonlardan bir tanesidir. Saç ekimi, saç dökülmesi sorunu yaşayan veya çok fazla saç kaybı yaşayan hastalara uygulanan işlemdir. İşlem genelde saçlarında seyrelme yaşayan ve daha ileri seviye kellik veya seyreklik sorunu yaşayan hastalar bu işlemi oldukça tercih etmektedir.

Saç ektirme; tamamen doğal ve en kalıcı çözüm yoludur. Saç köklerinin artık canlı ve sağlıklı olmadığı bölgelere sağlıklı saç köklerinin uzman estetik uzmanının yaptığı özel mikro cerrahi işlemiyle kökleri aktarma işlemiyle yapılır. İşlem esnasında dökülen bölgeye, farklı bir yerden herhangi bir şey eklenmez, ekilen saçların tamamı bireyin sağlıklı saçlarından alınmaktadır.

Saç ektirme işlemi sağlıklı olan ve saç kaybı yaşayan tüm bireylere uygulanabilmektedir İstatistiksel olarak incelendiğinde Türkiye’de 50 yaşın üzerindeki her 2 bireyden 1 tanesinde saç dökülme sorunu mevcuttur. Saç kaybı durumu genellikle erkeklerde karşılaşılan bir sorun olsa da kadınlarda da saç kaybı ve saç seyrekliği görülebilmektedir.

Ekim işlemi uygulanırken genellikle ense bölgesinden alınan sağlıklı saç kökleri, saç köklerinin artık aktif olmadığı belirlenen bölgelere özel mikro cerrahi işlemi ile aktarılmaktadır. Bu işleme saç ektirme adı verilmektedir. Alınan saç köklerine ise greft adı verilmektedir. Eğer hastanın ensesinde ya da şakak bölgesinde yeterli oranda saç kökü bulunmuyorsa, hastanın kollarından ya da göğsünden alınan kıllı bölgelerden kıl kökleri taşınabilmektedir.

Saç ektirme işlemi günümüzde oldukça ilerlemiş durumdadır. Bu nedenle artık geçmişe göre çok daha hızlı ve ağrısız olarak yapılmaktadır. Ekilme işleminden sonra saça özel bir bant takılır ve kişi 2 saat sonra taburcu edilir. Basit ağrıları engellemek için ağrı kesici kullanılması tavsiye edilir. 3 günlük bir ev istirahatinden sonra hasta başını kapatarak, gündelik yaşamına dönebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir