Estetik Yaptırmak için Yaş Sınırı Nedir?

Estetik cerrahi uygulamaları için kamuoyunda ve birçok yasal niteliğe bağlı olarak her zaman 18 yaş bir alt sınır olarak düşünülse de yeni doğmuş bireylere dahi estetik operasyonlar yapılabilmektedir. Fakat bu durum bireyin talebinden öte estetik cerrahi uzmanının görüşü neticesinde ve yasal varisinin onayı ile gerçekleştirilebilmektedir.

Tüm bunlara karşın olağan durumlarda, direkt olarak estetik görüntüyü hedefleyen cerrahi operasyonların gerçekleştirilmesi için uzmanlar tarafından önerilen birtakım yaş sınırlamaları vardır. Uzmanların önerisine yalnızca estetik kaygı güdülerek gerçekleştirilen burun ameliyatlarında kadınlar için 16 yaş, erkekler için de 18 yaş alt sınır olarak belirlenmiştir. Bunun nedeni ise vücudun fiziksel gelişimini ve büyümesini hala devam ettiriyor olmasıdır. Bu yaşlardan önce yapılan estetik cerrahi operasyonları bireyin gelişiminin devam etmesi nedeniyle bireyin dokularına ciddi zararlar verebilmektedir. Aynı zamanda beklenmedik sonuçların ve başarısı düşük estetik operasyonların da gerçekleşmesine neden olabilir.

Fakat yine burnuyla ilgili bir sorun yaşayan birey varsa (örneğin ciddi ve ileri seviyede yaşanan fonksiyon bozuklukları, nefes alamama gibi problemler) bu tür durumlarda bireylerin ergenliğin başında olmalarına rağmen (örneğin 12) estetik ve fonksiyonel cerrahi operasyonları yapılabilmektedir. Diğer bir en çok tercih edilen estetik cerrahi operasyonu olan meme büyütme ve küçültme için de anormal durumlar dışında 18 yaş alt sınır olmakla birlikte, ileri seviye fonksiyon bozukluğu durumu gözlemlenmedikçe bu yaşın 20-25 yaş sınırına kadar ilerletilebildiğini belirtmek gerekmektedir.

Bazı ameliyatlar ise büyük oranda ilerleyen yaşlarda ortaya çıkan sorunları çözmek için gerçekleştirilmektedir. Bu nedenle örneğin sarkık meme, çökmüş göz kapağı gibi problemler anormal durumlar dışında yaşlı insanlarda gerçekleşmektedir. Bu tür yaşlılık durumunda ise yine bir üst veya alt sınır yoktur. Birey sağlıklı olduğu sürece 70 yaşında dahi ameliyat edilebilmektedir. Elbette yaşlı bireylerde ameliyat sonrası iyileşme süreci biraz daha uzun sürebilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir