Jinekomasti (erkeklerde meme küçültme operasyonu)

Saç ekimi ve göbek yağı aldırma gibi erkeklerin de estetik yönde talepleri olabilmektedir. Erkeklerin en çok tercih ettiği estetik operasyonlardan biri de jinekomasti ameliyatıdır.

Jinekomasti nedir ?

Erkeklerde de meme bölgesi tıpkı kadınlarda olduğu gibi istenilenden daha büyük olabilmektedir. Memeler erkekte işlevsel değil görsel olarak bulunmaktadır. İstenilenden daha büyük olması ise kişide hoşnutsuzluk ve rahatsızlığa sebep olmaktadır. Aşırı kilo veya genetik sebeplerle erkeklerde büyük meme olabilmektedir. Büyük veya aşırı sarkmış memeleri küçültme ve daha estetik hale getirmeye ise meme küçültme denir.

Jinekomastinin nedenleri nelerdir?

Birçok farklı sebepten dolayı bireyde jinekomasti oluşabilmektedir. Bunlar;

  • Aşırı kilo alınımı ve yağlı beslenme,
  • Genetik sebepler ve hormonlar,
  • Bazı ilaçların yan etkileri,
  • Zararlı maddeler ve aşırı alkol tüketimi,
  • Sağlık sorunları.

Jinekomasti ameliyatı

Operasyon ihtiyacı olan bireylerde sert meme dokusu, deri fazlalığı ve yağ dokusu fazlalığı bulunmaktadır. Kimi bireyde sert doku kimi birey de ise yağ doku fazlalığından dolayı meme küçültme ameliyatı yapılmaktadır. Bu yönde bireyin meme bölgesi durumuna göre farklı yöntemler seçilebilmektedir. Ameliyat sonrasında bireyin jinekomasti korsesi ile kendini koruması gerekmektedir. Yaklaşık 20 gün boyunca bu korse giyilmelidir.

Jinekomasti Korsesi

Lütfen tüm operasyonlar ve ameliyatlar için olduğu gibi en net bilgi ve dikkat edilmesi gerekenleri doktorunuza danışarak bilgi alınız. Yazımızda yer alan bilgiler farklı kaynaklardan derlenmiş ve ortalama değerler içermektedir. Bu bilgiler bireyden bireye değişkenlik gösterebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir