Hangi Bölgelere Estetik Yapılabilir?

Estetik ya da plastik cerrahi işlemleri hangi bölgelere yapılabilir ile ilgili birçok arama Google ve diğer arama motorları aracılığıyla sorulmaya devam eden bir konu. Hangi bölgelere estetik yapılabilir? sorusunun cevabı ise aslında çok da sınırlı olmayan bir cevabı kapsamaktadır. Hekimlerin uzmanlığına göre değişebilecek bir durum olmasına karşın, birçok farklı bölgede uzmanlaşan hekim bulmak günümüzde çok da zor bir durum değildir. Bu nedenle hangi bölgelere estetik yapılabilir sorusunun cevabından çok en çok hangi bölgelere estetik yapılır sorunun cevabını alacağınız bir yazı okuyacaksınız.

Bu listede yer alan operasyonlar Uluslararası Estetik Plastik Cerrahi Derneği tarafından yayımlanan raporlar neticesinde hazırlanmıştır. Veriler, global verilerdir.

Maddelere tıklayarak o bölgelerin estetik operasyonları bilgi detaylarını inceleyebilirsiniz.

Göz kapağı ve çevresi estetiği

Bu tür estetik cerrahi operasyonları üst ve alt göz kapaklarını kapsamaktadır. Ameliyatta üst ve göz kapaklarından torbalanmış yağların, gevşemiş veya buruşmuş derideki fazlalıkların alınması işlemidir. Böylece göz kapaklarındaki kırışıklıklar giderilmektedir.


Liposuction veya yağ aldırma

Bu türden işlemler ağır estetik cerrahi alanına girmemektedir. Genelde tamamen estetik kaygılar güdülerek yapılan bu işlemler bireyin istediğinin üzerinde yağlanmaya sahip bölgelerde uygulanabilmektedir. Operasyonda bölgesel yağ depolamış bir vücut bölgesindeki yağlar cerrahi olarak vakumlanmaktadır.


Meme büyütme ameliyatı

Meme büyütme ameliyatları da oldukça popüler. Daha dolgun göğüslerin elde edilmesi için gerçekleştirilen bu operasyonlarda bireyin göğüsüne çeşitli implantlar yerleştirilir ve meme daha dolgun bir görünüme kavuşturulur. Bu tür ameliyatlar kilo kaybı ve doğum sonrası küçülen memelere daha çok uygulanmaktadır.


Yüz ve vücuda yapılan dolgular

Özellikle yüz bölgesine yapılan dolgular ile zayıf yüz yapısındaki kemikli görünümü yumuşatmak esas amaçtır. İşlem bireyin vücudunun başka bir yerinden alınan yağ dokusunun, yüze enjekte edilmesi ile gerçekleştirilir.


Burun Estetiği

Popüler estetik ameliyatlarından birisi olan burun estetiği, hem görünüş hem de sağlık nedeniyle sık sık tercih edilen bir tür ameliyattır. Kendi içinde farklı alt dallara da ayrılır ve her burun için gerekli ameliyata uzman doktor karar verir.


Karın Germe Ameliyatı

Karın bölgesinde yer alan derideki sarkmalardan kurtulmak için gerçekleştirilen bir ameliyat türüdür. Bölgedeki yağların alınması veya çatlamış, sarkmış derinin alınması işlemi ile gerçekleştirilir.


Meme dikleştirme

Yaşlanmaya bağlı, kilo kaybına bağlı durumlarda ortaya çıkan sarkık meme sorununu çözmek isteyen bireylerin memelerinin dikleştirilmesi amaçlanan estetik operasyonudur.


Bacak Estetiği


Yüz gerdirme

Yaşlanma ile ortaya çıkan sarkma problemlerinin çözümü için tercih edilen bir tür operasyondur. Amaç burun kenarlarından ağız köşesine uzanan çizgilerin giderilmesi, göz altında yer alan ve derinleşen olukların azaltılması ve alt çene kenarlarında yer alan sarkmanın giderilmesidir.


Meme küçültme

Meme büyütme operasyonlarının aksine büyük memeler yüzünden gündelik hayatta sıkıntı yaşayan bireylere yapılan bir cerrahi operasyondur.


Kulak estetiği

En az burun kadar insanın dış görünüşünü etkileyen kulaklara uygulanan estetik operasyonudur. Amaç kulaklardaki orantısızlıklar olabileceği gibi kepçe kulak çözümü de olabilir.


Memelerin yeniden yapımı

Kadınlarda görülen meme kanseri sonucu memelerini kaybeden kadınların genelde tercih ettiği memelerin yeniden yapımında amaç kaybedilen memelerin yerine bireyin dokuları kullanılarak veya implantlar kullanılarak yeniden bir meme oluşturmaktır.


Kalça büyütme ameliyatı

Kalça bölgesinde genişleme, yükselme ve şekillendirme gibi asıl amaçlara sahip bir tür estetik operasyondur. Ameliyatta bireyin kalçasına implant yerleştirilir.


Jinekomasti veya erkeklerde meme küçültme operasyonu

Erkek bedenine uygun olmayan şekilde genişlemiş memelere yapılan estetik cerrahi müdahaledir.


Yüz kemikleri (Çene ve Elmacık) estetiği

Yüz yapısındaki kemiklerin özellikle elmacık ve çene kemiklerinin düzeltilmesi işlemlerini kapsamaktadır. Uzak Asya’da çokça tercih edilmektedir.


Saç ektirme

Lokal anestezi altında gerçekleştirilen kadın ve erkeklere uygulanan estetik operasyondur.


Labioplasti

Vajen girişindeki anormal genişli, irilik, sarkmış derinin estetik olarak iyileştirilmesi işlemidir.


Kol germe ameliyatı

Genetik nedenlerle veya dış faktörlerle sarkmaya başlayan kollara uygulanan estetik operasyondur.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir