Yüz ve Vücuda Yapılan Dolgular

Estetik cerrahide önemli bir alanı oluşturan vücut dolguları yüz ve vücut olmak üzere farklı alanlara uygulanabilen malzemelerden oluşmaktadır. Yüzdeki ve vücuttaki yaşlanmaya bağlı sarkma, hacim kaybı gibi istenmeyen sonuçlar yüz ve vücuda yapılan dolgular ile yeniden şekillendirilebilmektedir. Yüze uygulanan dolgular ile çene ve elmacık kemiklerine bir yeniden şekillendirme işlemi uygulanabilir. Uygulanan bu işlem ile hem gerekli estetik görüntü oluşturulur hem de yüzdeki sarkma ve kırışıklıkların da azaltılması ile cilt çok daha genç bir görünüme sahip olur.

Yüz ve vücuda yapılan dolgular yapı malzemeleri itibariyle farklılık gösterebilmektedir. Estetik cerrahi uzmanları uygulanacak dolgu malzemesini öncelikle hastanın vücudundan elde ederek tamamen doğal ve uyum sağlaması çok yüksek olan bir yapıdan tercih etmek istemektedir. Bu malzeme yapısı insanın endi yağ dokusundan elde edilen yoğunlaştırılmış bir maddedir. Bu madde ile yüzdeki hacim kayıpları giderilebilir.

Doğal dolgu malzemeleri dışında insan üretimi farklı malzemelerde mevcuttur. Bu maddeler silikon ve plastik malzemelerden elde edilmez. Sanıldığının aksine bu tür malzemeler plastik cerrahi alanında pek tercih edilmemektedir. O tür malzemelerin kullanımı alanı farklıdır. Vücutta tercih edilen dolgu malzemeleri, vücuttaki boşlukları dolduracak formdadır bu nedenle hyalüronik asitten üretilen sentetik bir forma sahiptir. Bu asidin yan etkilerinin az olması ve estetik cerrahi işlem sonrası doğal bir görünüm oluşturması oldukça önemlidir ve bu nedenle sıklıkla tercih edilmektedir.

Yüz ve vücuda yapılan dolgular farklı bölgelere farklı teknik ve yapılarla uygulanmaktadır. Elmacık kemiği, çene bölgesi, kaş kenarları gibi alanlara çok daha uzun süre kalıcılık gösteren ve derin dolgular uygulanmaktadır. Buradaki amaç yüz iskeletini desteklemektir. Orta yüze, burun kenarlardan, dudak kenarlarına doğru inen çizgilerde ise biraz daha az yoğun dolgular tercih edilir. İnce kırışıklara ve göz altındaki hassas bölgelere ise çok daha yumuşak ve çok daha az yoğun malzemeler tercih edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir