Genital Bölge Estetik Cerrahisi ve Türleri

Genital bölge estetiği, kadın hastalar için uygulanan estetik ve fonksiyonel cerrahi işlemlerini kapsamaktadır. Genital bölge estetik cerrahisi ise toplamda beş farklı şekilde yapılabilmektedir. Bunlardan üç tanesi, dış genital bölgeye uygulanan “labioplasti” (küçük dudakların küçültülmesi), “labium majuslara yani dudaklara yağ veya dolgu enjeksiyonu” ve pubis estetiği. İç genital organlarda yapılan estetik girişimler ise “hymenoplasti” (kızlı zarı onarımı) ve “vajinoplasti” (vajinanın daraltılması).

Labioplasti Ameliyatı Nedir?

Labioplasti ameliyatı dıştan görünen kadın cinsel organının dış kısmında yer alan ve genital bölgenin küçük dudaklarında gerçekleştirilen bir estetik cerrahi operasyondur. Bu durum, iç dudak sarkması olarak da bilinmektedir. Bazı hastalar genetik olarak daha büyük ve daha uzun genital bölge dudaklarına sahip olabilmektedirler. Bu durumun en büyük nedeni genetik nedenler olmakla birlikte bazı hastalarda doğum sonrası da dudak sarkması görülebilmektedir.

Labioplasti ameliyatı genelde çok zayıf bele sahip kadınlar tarafından tercih edilmektedir. Dar kıyafetler ve mayo giyildiğinde, fiziksel olarak büyük dudaklar, zayıf hastada kolaylıkla belirgin hale gelebilmektedir. Bu durum oldukça rahatsız edici olabilmektedir.

İç dudak sarkması ameliyatı steril bir ameliyathane ortamında, lokal anestezi altında gerçekleştirilir ve yaklaşık 30 dakika sürmektedir. Eriyecek dikişler kullanılarak ameliyat tamamlanır. Ameliyat sonrası iyileşme süresi ise oldukça hızlıdır. Hasta ameliyattan iki saat sonra taburcu edilir ve ameliyat sonrası dikkat etmesi gereken temizlik detayları hastaya anlatılır. Ameliyat sonrası komplikasyon ve ağrıları önlemek için de antibiyotik ve ağrı kesici tedavisi uygulanır. Hasta 24 saat içerisinde iş hayatına geri dönebilir, bir hafta içerisinde de varsa aktif spor hayatına geri dönebilir. Dikişler ise 3 haftanın sonunda tamamen erimiş olur. Dikişlerin erimesi sonrası cinsel hayata geri dönülebilir.

Büyük Dudakların Dolgunlaştırılması Operasyonu

Diğer bir estetiği türü ise genital bölgede yer alan büyük dudaklara uygulanmaktadır. Bazı insanlarda büyük dudaklar buruşuk ve sarkık görünüme sahip olabilir. Bu durum genelde genetik ve 30 yaş sonrası çok zayıf kişilerde görülmektedir.

Dış dudakların doldurulması için eğer olumsuz bir durum yoksa kişinin kendi vücut yağları ile yapılır. Eğer olumsuz bir durum veya hasta talebi varsa hyaluronik asit içeren doğal dolgular tercih edilir. Uygulama ameliyathane şartlarında, lokal anestezi ile gerçekleştirilir. Karın bölgesinden alınan yağların, dudaklara enjekte edilmesi ise çok kısa sürer. Hasta birkaç saatin ardından taburcu edilebilir.

Hymenoplasti (Kızlık Zarı Onarımı) >>

Vajinoplasti Ameliyatı Nedir? >>

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir