Kulak Estetiği Cerrahisi ve Kepçe Kulak Operasyonu

Kulak estetiği cerrahisi, asıl fonksiyonu duymak olan kulaklarda ortaya çıkan şekilsel bozuklukları gidermek için gerçekleştirilen estetik cerrahi operasyonlarını kapsamaktadır. Bu durum zaman zaman fonksiyonel sorunlar yaratabilirken çoğu zaman hastanın psikolojik olarak olumsuz etkilenmesine neden olmaktadır. Kulakta oluşan estetik problemler genelde kepçe kulak veya kulakların öne doğru kıvrımlanması olarak karşımıza çıkmaktadır.

Kepçe Kulak Nedir?

Kepçe kulak olarak bilinen estetik görünüş bozukluğu, önden bakıldığında hastanın kulaklarının aşırı büyük görünmesine neden olan bir durumdur. Hastaları genelde psikolojik olarak rahatsız eden bu durumu, estetik müdahale ile çözmek mümkündür. Kepçe kulak ameliyatı cinsiyet fark etmeksizin, genetik olarak görülmektedir. Kepçe kulak sorununun aşılabilmesi için sorumluluk ebeveynlere kalmaktadır. Doktorlara göre kepçe kulak sorununu çözmek için çocuk 5-6 yaşındayken gerçekleştirilmesi daha iyi olacaktır. Bunun nedeni ise insanların kulaklarının 6 yaşında artık erişkin boyutuna kavuşmuş olduğudur. Toplumda yer alan zorbalık nedeniyle, kepçe kulağa sahip insanlar oldukça büyük psikolojik sorunlar yaşamaktadır. Bu nedenle ciddiye alınması gereken bir estetik durumdur.

Kepçe Kulak Estetiği Operasyonu Ne Kadar Sürer?

Hasta eğer küçük yaşlarda ise genel anestezi yoluyla, yaşı erişkin bireylerde ise tercih edilirse sakinleştirici ve lokal anestezi yöntemiyle yapılmaktadır. Ameliyathane şartlarında gerçekleştirilen operasyon yaklaşık 1.5 saat sürmektedir.

Ameliyat sonrası iyileşme çok uzun sürmemektedir. Ameliyat sonrası pansuman koyulmaktadır. Pansuman altında yer alan dikişler hızlı bir şekilde erir ve ilk hafta ve ikinci hafta kontrol yapılır. Ameliyat izi ise 6 ay ile 12 arasında görünmek sayılabilecek kadar belirginliğini kaybeder. Dışarıdan normal şekilde bakıldığında izleri görmek mümkün değildir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir