Liposuction (Yağ Aldırma) Ameliyatı

Liposuction yönteminde asıl amaç hastanın bölgesel yağlarının vakumlama yöntemiyle alınmasıdır. Liposuction geçmiş dönemlere kıyasla daha modern şartlara kavuşmuş ve başarı oranı arttırılmıştır. Artık geçmişte olduğu gibi fazla kan kaybı, ağrı ve risk oranları çok düşük seviyelere indirgenmiştir. Ayrıca kullanılan teknolojik aletlerin yardımıyla vücudun bir bölgesinden alınan yağ, yine vücudun farklı bir yerinde doğal bir dolgu malzemesi olarak kullanılabilmektedir. “Otolog yağ transferi” adı verilen bu yöntem ile bireyden alınan yağ, vücudun başka bir alanını yeniden şekillendirmede veya vücuttaki kırışıklıkları azaltmada kullanılabilecek şekilde enjekte edilebilir.

Sanılanın aksine Liposuction operasyonu ile amaç zayıflamak değildir. Zayıflamak isteyen bireylerin yağ aldırma operasyonunu tercih etmesi yanlıştır. Zayıflama amacı güden bireylerin diyet veya egzersizleri tercih etmesi zaten uzman doktor tarafından da verilecektir. Liposuction operasyonlarının amacı, bireyin vücudunda kontur düzeltme işlemi yapmaktır yani estetik kaygılardır. Eğer birey diyet ve egzersizlere rağmen, vücudunda yer alan bazı yağlardan kurtulamıyorsa, doktorunun da onayı ile bu yağlardan kurtulmayı ve vücudunu yeniden şekillendirmeyi tercih edebilir.

Yağ aldırma operasyonlarında bireyden alınacak yağ dokusunun hacmi, uzmanlarca 4.5 litre olarak belirlenmiştir. Yağ aldırma operasyonu yaptıracak bireylerin ayrıca 18 yaşının üzerinde olması, sağlık durumunun iyi olması gerekmektedir. Bu nedenle 18 yaşından büyük ve diyete/egzersize devam eden hastalar operasyona uygundur. Ayrıca belirlenen 4.5 litre hacminin aşılması durumunda hastanın sıvı ve elektrolit dengesini sağlayacak önlemlerin de ayrıca alınması gerekir. Eğer ilk operasyonda istenilen sonuç alınamadıysa, ikinci operasyon 3 ila 6 ay arasında tekrardan yapılabilmektedir.

Liposuction operasyonyaları küçük alanlarda gerçekleştirilecekse lokal anestezi yöntemiyle yapılmaktadır. Eğer operasyon daha geniş alana yayılacaksa lokal anestezinin yanında sedasyon kombinasyonu da tercih edilmektedir. Bazı durumlarda genel anestezi uygulandığı da görülmüştür. Operasyonun ortalama süresi yarım saat ila 3 saat arasındadır. Hasta operasyondan sonra pansuman yapılır ve operasyon sonrası giymesi gereken kıyafetler ile dindirilir. Küçük bölgede gerçekleşen operasyonlarda hasta aynı gün taburcu edilebilmektedir. Hastanın günlük yaşamına dönmesi beklenilen süre ise 2 gün ile 2 hafta arasındadır. Operasyon sonrasında ise ciddi ağrı görülmez ve her ihtimale karşı ağrı kesiciler ile olası ağrılar önlenebilir. Operasyon sonrası deriden gerçekleşen değişikler ise üç hafta içinde düzelir. İşlem sonrası giyilen korse ise 5 hafta boyunca giyilmeye devam edilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir