Meme Küçültme Ameliyatı

Bir diğer ismiyle göğüs küçültme olarak geçen meme küçültme ameliyatı, normal ve ortalama oranlara göre büyük ve sarkık memelere sahip bireyler tarafından tercih edilmektedir. Büyük göğüsler kalıtsal bir özelliktir ve doğum sonrası daha da büyüme gerçekleşebilmektedir. Çok büyük göğüsler bazı sağlık ve yaşam problemlerine yol açabilmektedir. Bunlardan bazıları:

  • Yakın bölgesinde pişik,
  • Fiziki aktivitelerin kısıtlanması,
  • Sırt ağrıları,
  • Meme altı yara ve enfeksiyonlar,
  • Kıyafetlerde rahatsızlık,
  • Üst gövdede şekil bozukluğu

Yukarıdaki sorunların oluşmaması veya giderilmesi, büyük göğüslerin küçültülmesi, emzirme sonrası yaşanan sarkmaların giderilmesi ve memelerde daha hoş ve simetrik bir görünüm için meme küçültme ameliyatı tercih edilmektedir.

Meme küçültme ameliyatı süresi nedir?

Her operasyonda olduğu gibi bireyin bölgesel durumuna bağlı olarak ameliyat süresi değişkenlik gösterebilmektedir. İşlem; ortalama bir veri sunmak gerekirse yaklaşık olarak 3 ila 4 saat arasında sürmektedir.

Meme küçültme sonrasında iyileşme süreci

Ameliyat sonrasında bireyin işlem gören bölgeye darbe almaması gerekmektedir. Çok ters bir durum olmadıkça ortalama 7 gün içerisinde birey normal günlük yaşamına dönebilir ve duş alabilir. Sonrasında sporcu sütyeni ile bölge koruma altına alınmalıdır.

Ameliyat izleri kalıcı olabilmektedir. Tercih edilen metod, yöntemler ve hastanın operasyon öncesi durumu bu izlerin boyutunu değiştirmektedir. Bölgede oluşan kesik izleri, dikişler ve morluklar da ortalama 100 gün içerisinde iyileşmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir