Bacak Estetiği (Çarpık, Asimetrik, Çöp Bacak Ameliyatı)

Bacak bölgesi estetiği alınan kilolar veya verilen kilolar sonrası ortaya çıkan çıkıntılar, sarkmalar ve orantısızlıkların giderilmesi için uygulanan estetik operasyonlardır. Operasyon genelde bacaklardaki eğrilik ve estetik sorunlar nedeniyle gerçekleştirilmektedir. Birçok hastanın, bacaklarındaki estetik problemlerden dolayı kıyafetlerini dahi özgürce seçemediği bilinmektedir. Hastanın psikolojik durumunu da iyileştirmek için uygulanan bacak estetiği operasyonu, yalnızca kadın hastalarda gerçekleştirilmektedir. Günümüzde erkekler de bacak estetiği operasyonu talep etmektedirler.

Bacak Estetiği Operasyonu ile Neler Düzeltilebilir?

  • Çarpık bacak
  • İki bacağın farklı kalınlıklarda olması durumu, asimetrik bacak
  • X bacak sendromu
  • İnce veya kalın bacak sorunu bu estetik operasyonlar ile çözülebilir.

Çarpık Bacak Estetiği

Bacaklarda görülen eğrilikler, halk arasında çarpık bacak olarak bilinmektedir. Çarpık bacağı kamufle etmek için hastalar zaman zaman slikon kullanmayı veya çarpıklığı gizlemek için uygun kıyafetler giymeyi tercih etmektedirler. Bu geçici çözümler yerine kalıcı çözüm isteyen hastaların bacaklarına vücuttaki yağları enjekte edilerek, kamufle edecek seviyede düzenleme yapılabilmektedir. Eğer yağ yetersizse, dolgu malzemesi de tercih edilebilmektedir. Operasyon ortalama bir saat sürmektedir.

Uyluk Germe Ameliyatı

Hızlı bir şekilde zayıflayan hastalarda görülen üst bacağın iç kısmındaki sarkma durumu, uyluk germe ameliyatı ile düzeltilebilir. Fazla ve sarkmış deri kesilir ve yerinden çıkartılır. Eğer bölgede fazla yağ dokusu varsa, ameliyat esnasında fazla yağ dokusu da alınır. Bu ameliyat, cerrahi olarak zor bir ameliyat sayılmaktadır fakat sonuçları genellikle olumludur.

Çöp Bacak Estetiği

Bacakların aşırı ince olduğu durumuna çöp bacak denir. Çöp bacak ameliyatında protezler (implantlar) veya yağ enjeksiyonu (yağ transferi) kullanılarak, dolgunlaştırma yapılır. Protez alt bacak ile diz ve ayak bileği arasına yerleştirilir. Çöp bacak operasyonları genel anestezi uygulanarak yapılır. Operasyon sonrası hastanın mevcut haline alışması ortalama 45 günü bulabilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir