Karın Germe Ameliyatı – Karın Estetiği

Beslenme alışkanlığı, genetik faktörler veya başka sebeplerle karın bölgesinde oluşan fazla yağlar, deriler, sarkma ve benzer oluşumları olan kişiler için yapılan operasyonu karın germe ameliyatı denir. Karın estetiği hem erkekler hem de kadınlar için uygulanabilir. Kadınlarda talep daha fazladır. Özellikle doğum sonrasında oluşan gevşemler, çatlamalar ve sarkmalarda bu tip estetik müdahaleler etkili olabilmektedir.

Karın germe ameliyatı nedir?

Bir diğer ismiyle “Abdominoplasti” olan karın germe ameliyatı, bir tip estetik cerrahi operasyondur. Bu bölgedeki estetik ihtiyaçların karşılanması adına en etkili yöntemlerden biridir. Erkekler de aşırı yağlanma ve sarkma gibi bulgularda, kadınlarda da benzer bulgular ve hamilelik dönemi sonrası karın ve göbekte oluşan kas ve deri değişikliklerini eski haline ve düz forma getirmek için tercih edilmektedir. Doğum sonrasında karın duvarında bulunan bağ doku gevşemektedir ve bu duvar biraz daha öne doğru çıkmaktadır. Bu oluşumlar şişkin, çatlak ve bol bir görünüme neden olur. Maalesef bu görünümün düzelmesi adına düzgün bir diyet ve spor her zaman etkili olmamaktadır. Karın estetiği en etkili çözümlerden biridir.

Karın germe ameliyatı süresi

Her ameliyatta olduğu gibi abdominoplastide de işlem süresi bireye göre farklılık gösterebilmektedir. Kişinin karın bölgesinin kapladığı alan ve bulunan sorunlar süreyi etkilemektedir. Karın germe ameliyatları süreleri 2 farklı tipte değişkenlik göstermektedir.

  • Total Abdominoplasti: Tam karın estetiğidir ve 3 ila 4 saat arasında sürebilmektedir.
  • Normal Abdominoplasti: Totale göre daha küçük alanlar için uygulanmaktadır. Gevşeme, sarkma, çatlama gibi etkileri gidermek için yapılan işlemdir. 1 ila 1,5 saat sürebilmektedir.

Karın germe ameliyatı sonrası

Her cerrahi müdahelelerde ve operasyonlarda olduğu gibi karın gerdirme işlemi sonrasında oluşabilecek bazı komplikasyonlar ve riskler bulunmaktadır. Bu risklerden dikkat edilmesi gereken en önemlileri enfeksiyon ve kanamadır. Ameliyat sonrasında doktorunuz tarafından verilen ilaçlar belirtildiği dozda ve sıklıkta kullanılmalı ve ani & ters hareketler yapmaktan kaçınılmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir